Take their money and put them in cages.

Soaring food costs in the U.S. and growing unrest

Practically Social

--

A strange phenomenon happened today at the grocery store checkout. I heard grumblings. Around me, there were several people complaining in strained voices about prices. The mutual moaning became a water cooler conversation of sorts.

I nodded knowingly as I gazed into their near-tear-filled eyes. I’ve noticed that many of the prices on shelves have inflated above pre-pandemic prices anywhere from $ 0.25, on cheaper items, up to $4.00 on more expensive items such as nuts and meats.

“Well, just skip the cashews. They’re a luxury item anyway.”

Try talking nut prices with anyone on Paleo.

My brain darted to my late 20s in Chicago. 2003. I used to survive independently with $40 worth of groceries per week. Sure, my diet consisted mainly of chicken breasts, peanut butter, tuna, veggies, fruits, and a lot of ramen. I brewed coffee at home and splurged on Starbucks on 12-hour shifts as a trainer at a now-defunct national gym chain. No joke.

Fast forward to my 40s. When that budget increased to $80 pre-pandemic, I wasn’t shocked. Later, for about $120, I could feed myself, my wife at the time, and our son.

This week’s total was $130, and that was squeezing by. It’s only kiddo and I now, mostly. I live in a cheaper area of the country. Granted, I spent $9 on a large bottle of kombucha, and I bought fun things like BBQ pork rinds for $1.50. I still like to chew the fat at that price.

20 years since my Chicago college budget days, my food prices have increased 225%

Inflation has been mentioned to be hovering around 7% nationwide. I call bullshit.

When I walk down an entire aisle (in this case, frozen foods) and nothing is on sale, it becomes more evident that there’s a lot of selective price gouging. The less nutritious foods at lower prices are stripped bare. It’s clear what kind of effect is happening here.

When a bag of cereal or chips costs $4, and a pound of hamburger is $5 in a plastic tube, it’s ridiculous. Let’s say all your budget allows is for you and your family of three to eat hamburgers and chips in one day.

You choose something similar in price for the rest of the week. You’re all eating poorly. You’re hungry and still spending $63 on food every week. What if this…

--

--

Practically Social

Licensed clinical therapist and social worker. Host of the mildly edited Practically Social channel. https://bit.ly/3cjg5j4 Catalyst, deep diver, Dad.